Tudnivalók ambuláns szájsebészeti beavatkozások, foghúzás utáni teendőkről:

  • A sebet kímélje, ne szívogassa, ne öblögesse. Szájába kézzel ne nyúljon, a sebet nyelvével ne piszkálja!
  • Amennyiben tamponra haraptattuk, úgy azt 15 perc múlva távolítsa el.
  • Amíg a zsibbadás tart ne egyen, ne igyon. (megharaphatja ajkát, nyelvét, félrenyelhet.)
  • Fogmosás és a seb környékének óvatos tisztítása szükséges a következő naptól (lehetőleg puha fogkefével). Szájzuhany használatát mellőzze 1 hétig.
  • Egy-két napig vérszivárgás előfordulhat.
  • Lehelete néhány napig kellemetlen szagú lehet.
  • Fájdalom esetén vegyen be fájdalomcsillapító tablettát. (pl: Saridon, Panadol, Algoflex, Advil Ultra, Cataflam, Algopyrin stb.)
  • A műtéti területnek megfelelően arca kisebb-nagyobb mértékben megduzzadhat, ennek megelőzésére és kezelésére hideg ruhával való borogatás javasolt.
  • Puha, tej- és tejtermékmentes ételeket fogyasszon a seb gyógyulásáig!
  • Amennyiben rendellenességet észlel /pl. láz, erős fájdalom/, forduljon kezelőorvosához!
  • Kontrollvizsgálatra, varratszedésre a megbeszélt időpontban jelentkezzen!

Amikor az érzéstelenítő hatása teljesen elmúlt, szabad enni, rágni. A fogtömés már készen van a rendelőben, nem ennek a megszilárdulására kell várni. Enni azért nem szabad, mert elérzéstelenítve megharaphatja az ajkát, vagy félrenyelhet.

Vigyázat! Alsó érzéstelenítésnél különösen fontos, hogy ne egyen, míg az ajka, nyelve zsibbadt! A nyelvet nagyon könnyen elharaphatja, hiszen nem érzi, hogy a fogak közé keveredett. Ez komoly fájdalmat és vérzést okozhat.

Normál esetben a tömés teljesen olyan érzést nyújt, mintha mi sem történt volna. Kényelmes, nem érzékeny, tökéletesen használható. Néhány esetben előfordulhat, hogy lényegében minden rendben, mégis egy-egy harapásnál a fog érzékenyen reagál. Ha a tömést magasnak érzi, kérje meg fogorvosát, picit alakítson még a felszínén.

Némely esetben a fog a tömés után még akkor is érzékeny lehet, ha a szuvasodás nem volt túl mély. A dentin, bár kemény anyag, érzékeny szövet. A fúrás, a kémiai előkészítés, a tömés, számára traumatikus élmény – igaz ennél csak az lett volna rosszabb, ha a baktériumtömeg benne marad, hiszen az egyenes út az elhalás felé.

Legtöbb esetben a tömés utáni érzékenység pár nap alatt elmúlik.

Ha konkrét, erős fájdalom van, mely néhány nap alatt sem múlik, vagy a fájdalom csillapítására gyógyszert kell bevenni, esetleg esténként a fájdalom erősebb, reggelre jobb lesz, vagy ráharapásra olyan, mintha a fog kiemelkedett volna, – mihamarabb vissza kell menni a fogorvoshoz.

Komolyabb fájdalom esetén ne nagyon várjon!. Még akkor is jobb, ha fogorvoshoz fordul, ha nincs komoly baj, legalább megnyugszik. A komoly fájdalom azonban jelezheti, a szuvasodás nagyon mély volt, a tömés túl későn érkezett, a mély szuvasodás ellátására a fogtömés már nem elegendő, gyökérkezelésre lehet szükség.

Normál esetben amennyiben a fog nem fáj és nincs panasz, félévente célszerű elmenni a fogászati kontrollvizsgálatra.

A fog a gyökérkezelést követően fájdalmassá válhat, de ez nem miniden esetben a kezelés sikertelenségének a jele. Az orvos által rendelt fájdalomcsillapító /Algopyrin, Aspirin/ szedése ilyenkor indokolt lehet.

Bizonyos esetekben a kezelőorvos antibiotikum szedését is előírhatja. A panaszok általában egy héten belül rendeződnek.

A végleges gyökértömés elkészítése után leggyakrabban jelentkező panasz, hogy a fog érzékennyé vált ráharapásra. Ez a tünet általában a gyökérhártyalzgalom jele, melyet a gyökértömő anyag megjelenése váltott ki.

A ráharapási érzékenység nem a gyökértömés sikertelenségének a jele!

A gyökérhártyaizgalom múlásával a ráharapási érzékenység is csökken. Az érzékenység ideje alatt javasolt a fog kímélése, az erős ráharapások kerülése.

Az erős rágási igénybevételtől megkímélt fog általában egy jó hét elteltét követően megnyugszik, és fokozatosan ismét bevonható a rágásba.

A ráharapási érzékenység állandósulása esetén javasolt a kezelőorvossal való konzultáció.

Általános tapasztalat szerint, a gyökérkezelt fogak hamarabb reagálnak fájdalommal az átlagosat meghaladó erősségű ráharapásra, mint az élő, nem gyökérkezelt fogak.

Amennyiben a fog körül az íny erősen megduzzad, illetve az érintett arcfél megdagad, a kezelőorvost haladéktalanul fel kell keresni.

Ezúton szeretnénk megköszönni a bizalmat, hogy fogászati problémájával rendelőnket kereste fel. Reméljük, hogy fogpótlásával elégedett lesz, és továbbra is bizalommal fordul hozzánk. Néhány hasznos tanáccsal szeretnénk segíteni, az új fogpótlás megszokását és tisztán tartását, hogy az hosszú ideig jól és esztétikusan funkcionáljon.

Azok a műfogsorviselők, akik életük első műfogsorát hordják, megszokási nehézségekkel küzdenek. Ez természetes, hiszen az új fogsorral meg kell tanulni enni, beszélni, mosolyogni, egyáltalán meg kell tanulni vele élni.

Ha kezdetben nyelési vagy nyálképzési problémák adódnak, szopogasson cukorkát, ez a segítségére lehet.

A kezdeti időszakban lehetőleg folyamatosan még éjszaka is viselje a műfogsorát, így lehet a legrövidebb idő alatt megszokni azt. Ha ezalatt az idő alatt problémát tapasztal – tör, nyom a fogsor, forduljon fogorvosához, ő majd a megfelelő módon korrigálni fogja. Előtte azonban célszerű a fogsort 1 napig hordani. A nyálkahártya sérülésének gyógyulását elősegíti a Mundisal, Aperisan gél.

Eleinte csak puha, könnyen rágható ételeket fogyasszon, lassan és nyugodtan egyen, a falatot mindkét oldalon rágja meg.

Ha a kivehető fogpótlás megsérül (pl eltörik), házilag ne javítgassa, bízza szakemberre, fogorvosra, fogtechnikusra!

Ha a beszédét, hangképzését természetellenesnek érzi, gyakoroljon néhány nehezen kiejthető szót a tükör előtt, vagy olvasson hangosan.

Ha a protézisviseléssel kapcsolatban bármilyen problémája adódna, keressen fel bennünket!

Ne feledje, hogy házilag soha ne javítgassa, “reszelgesse” a fogsorát!

Ha a műfogsor viselésével kapcsolatban semmilyen panasza nincs, évente akkor is keresse fel fogorvosát ellenőrzés céljából.

Ezúton szeretnénk megköszönni a bizalmat, hogy fogászati problémájával rendelőnket kereste fel. Reméljük, hogy fogpótlásával elégedett lesz, és továbbra is bizalommal fordul hozzánk. Néhány hasznos tanáccsal szeretnénk segíteni, az új fogpótlás megszokását és tisztán tartását, hogy az hosszú ideig jól és esztétikusan funkcionáljon.

A lecsiszolás után

A fogak előkészítése a fix fogpótláshoz jelentős megterhelés a fogak és az íny számára. A csiszolás után, mivel el kell távolítani a zománcréteget, a fogak jelentősen érzékenyek lehetnek hidegre, melegre, édesre. Ennek csökkentését szolgálja az ideiglenes pótlás, ami azonban minőségében, tartósságában színében nem éri el a végleges fogpótlást (ezért ideiglenes), ezért azt kímélni kell. Ha leesne a fogakról, jöjjön vissza à rendelőbe és visszaragasztjuk.

A beragasztás után

A beragasztás után a pillérfogak fokozottan érzékenyek, fájdalmasak lehetnek, ebben az esetben 1 fájdalomcsillapító tabletta bevétele (Cateffam, Algopyrin, Demalgon, Algoflex stb.) javasolt. Kérjük, hogy beragasztás után 10 óra hosszan a kemény ételek fogyasztását mellőzni szíveskedjen, hogy a ragasztó teljesen megkössön Folyadék, pépes étel fogyasztása megengedett

A fogpótlás megszokása

Az új fogpótlás kezdetben, beragasztás után néhány napig érzékeny lehet, ez természetes. Ilyenkor javasolt 1 tabletta fájdalomcsillapító bevétele. Szintén érzékeny lehet az íny, ez szintén pár nap alatt rendeződik. Amennyiben a fenti panaszok egy hétnél tovább fennállnak, kérjük, keresse fel kezelőorvosát. Az, hogy a fogpótlás hogyan funkcionál, gyakran csak rágásnál derül ki. Jellemző, hogy az új helyzet gyökeresen eltér a korábban megszokottól (foghiány v régi híd), ezért meg kell szokni az új fogpótlás nagyságát, méretét, ez hosszabb idő is lehet. Amennyiben rágás közben az új fogpótlást magasabbnak érezné, mint a másik oldalt, vagy zavaró kiemelkedést érez a rágófelszínen, keresse fel kezelőorvosát. Az új fogpótlás megváltoztathatja a fonációt, a beszédet is. Javasoljuk, hogy gyakorolja hangosan a beszédet, illetve rágógumi segítségével gyakorolhatja a rágást, hogy a rágóizmok alkalmazkodjanak az új helyzethez.

A fogpótlás tisztítása

Sajnos minden fogpótlás hátrányosan befolyásolja a szájüreg tisztíthatóságát, ezért fokozott gondot kell fordítani a fogpótlás tisztántartására. A hagyományos fogtisztítás mellett szükség lehet kiegészítő szájápolásra is. Ez különösen a pótfogak, hídtagok alatti területre érvényes. Ezt a kritikus részt fogselyem bevezetésével (Oral B Superfoss, Ultrafloss) illetve fogköztisztító fogkefék használatával tarthatja tisztán. Az elektromos fogkefe és a szájzuhany alaposabb tisztítást tesz lehetővé.

Garancia

A fixen rögzített fogpótlás törésére, a porcelánleplezés lepattanására 1 év teljeskörű garanciát vállalunk.

  • Közvetlenül az operáció után nem tanácsos a közlekedésben kísérő nélkül részt venni, illetve járművet vezetni.
  • Az operáció napján és az azt követő 2-3 napban kerülendő a nehéz testi munka, sportolás, emelgetés. szauna használat, mert utóvérzést okozhat.
  • A műtétet követő duzzanatot elkerülhetjük, illetve nagymértékben csökkenthetjük, ha a műtéti területet az arc felől jeges zacskóval hűtjük, borogatjuk. Előtte azonban az arc bőrét valamilyen közömbös krémmel kenjük be, ezzel védve a bőrt a hideg által esetlegesen bekövetkező károsodástól. A jegelést a műtéti napon és az azt követő 24-48 óráig tanácsos végezni, naponta többször 10-20 perces időtartamig.
  • A műtétet helyi érzéstelenítésben végezzük, melynek hatása 2-5 órán át is eltarthat, ezért enni, és inni csak az érzéstelenítő hatásának elmúlása után szabad, hogy a lágy részeket ne harapja el, illetve a félrenyelést elkerülendő.
  • Ne egyen az implantátum területén! Kerülje a túl pépes, illetve túl kemény ételek fogyasztását!
  • Ne öblögessen, ne piszkálja, ne szívogassa a sebet! Az élvezeti szerekről (alkohol, kávé, dohányzás) ajánlatos a műtétet követő 5-7 napig lemondani. Friss tejes, tojásos termékek fogyasztását kérjük, kerülje!
  • A varratokat legalább 10 napig hagyjuk a szájban. Amennyiben a jelzett idő előtt a varratok meglazulnának, kiesnének, ezáltal a sebszélek távolodnának egymástól, azt jelezni kell a kezelő orvos felé.
  • A helyes és gondos szájápolás az egyik legfontosabb előfeltétele az implantáció sikerének. A műtéti területet puha fogkefével, kézzel, a szájüreg többi részét a szokásos módon kell tisztítani. Szájtus használata kifejezetten TILOS!
  • Kérjük, hogy utóvérzésről, lázról, erős fájdalomról vagy más, az ön általános állapotát érintő a műtétet követően kialakult panaszáról értesítse a kezelőorvosát.

Az első hetekben a fogak könnyen elszíneződhetnek. Ezért ebben az időszakban kerülni kell a dohányzást és az olyan ételek és italok fogyasztását, amelyek egy fehér blúzon is foltot hagynának.

Ilyenek:

  • színezéket tartalmazó ételek/italok: kávé, tea, vörösbor, bogyós és sötét gyümölcsök és zöldségek, valamint ezek levei (eper, áfonya, cékla, bab, káposzta, stb.), csokoládé, édességek, rágó gumi, likőrök, szószok (piros paprikát és olajat tartalmazó készítmények), dresszingek
  • savas ételek/italok: cola, citrusok, paradicsom, paradicsomos készítmények
  • színezéket tartalmazó cikkek: színezett fogkrém, szájvíz, chlorhexidine, dohány (cigaretta, pipa, stb).

A kezelés után fogszín kímélő diéta javasolt: tészta vagy rizs vajjal, csirkemell, főtt sonka, krumpli, alma, körte.

Erős dohányosok esetében a fehérítés nagyon látványos lehet, de a nikotinsav hatására náluk sokkal hamarabb kezdenek visszasárgulni a fogak, mint egy nem dohányzó páciens esetében.