Fogbeültetés / Implantáció

Mit jelent a fogászati implantátum kifejezés?

Az állcsontba –minimális sebészi beavatkozás útján – behelyezett titán csavar (műgyökér), amely segítségével, a csontosodás után, pótolhatjuk a hiányzó fogakat.

 

Milyen implantációs rendszereket alkalmazunk?

A rendelőben Nobel, AlphaBio, ICX implantátumokat ültetünk be nagy biztonsággal. Az ehhez elengedhetetlen szakmai képzettséget a szájsebészet szakvizsga megszerzése és a folyamatos önképzés biztosítja számunkra.

 

Bárkinek beültethető az implantátum?

Célunk a hosszú távú sikeresség, az álmok megvalósítása közös erővel. Ennek alappillére az őszinte kommunikáció.

Vannak olyan betegségek, egészségi állapotok, amikor időlegesen vagy véglegesen le kell mondani az implantáció lehetőségéről.

(pl: 16 évnél fiatalabb páciensek, vérképző szervi betegségek, súlyos cukorbetegség, biszfoszfonát kezelés alatt álló – súlyos csontritkulás miatt kezelt betegek, krónikus ínygyulladás, stb.)

Ugyanakkor a legtöbb ember alkalmas az implantációra, ha a csont mennyisége és minősége megfelelő a befogadásra.

 

Milyen implantációt megelőző vizsgálatokra van szükség?

Száj és radiológiai vizsgálatok.

A műtétet megelőzően szükség van az alapos kórelőzmény felvételére, szájvizsgálatra, modellanalízisre, és röntgen vizsgálatokra. Manapság szinte nélkülözhetetlen és a beteg számára is a legbiztonságosabb vizsgálati metodika a 3 dimenziós CT- technika, melynek segítségével mm pontossággal bemérhetőek az anatómiai képletek.

 

Miből készülnek az implantátumok?

A mai modern implantátumok anyaga a titán, speciálisan kialakított felszíni tulajdonságokkal, így sem allergiás, sem gyulladásos reakció nem alakulhat ki a fém hatása miatt. Éppen ezért a beültetés sikere több mint 98%-os 10 év távlatában, ha megfelelő a páciens szájhigiénéje és rendszeresen visszajár kontrollra.

 

Mikor van szükség az implantátumot kiegészítő csontpótló eljárásokra?

Ha a fogpótlás igényeinek megfelelő helyen a csontkínálat nem megfelelő, akkor az implantátumot befogadó csont mennyiségét növelhetjük ezekkel az eljárásokkal.
Csontot pótolhatunk szintetikus anyagokkal (csontpótló szerek, melyek immunológiai eljárásokon estek át, így a saját csonttal képesek eggyé válni) és saját csonttal.

 

Milyen lépései vannak az implantációnak?

Konzultáció (anamnézis, kórtörténet átbeszélése, szájüreg gondos vizsgálata, radiológiai kiegészítő vizsgálatok készítése és közös kiértékelése, precíz kezelési terv valamint pontos árajánlat készítése)
Garantáltan fájdalommentes sebészi beavatkozás (modern érzéstelenítő eljárásainknak köszönhetően), implantátum beültetése, kontroll röntgen készítése
10 nap elteltével kontrollvizsgálat- varratok eltávolítása
Az osseointegrácio = a csontosodás és gyógyulási időszak leteltével ínyformázás gyógyulási csavar behelyezése – a csontosodáshoz felső állcsont esetében min 4- 6 hónap, alsó állcsont esetében minimum 3-4 hónap szükséges
Lenyomatvétel, melynek segítségével a fogtechnikai laboratóriumban elkészül a fej és az élethű, esztétikus cirkonium korona
Kontrollvizsgálatok, melynek során folyamatosan ellenőrizzük az íny és az implantátum + csont viszonyát

 

Milyen ideiglenes fogpótlási lehetőségek vannak a csontosodási időszak idején?

  • egy fog pótlására átmeneti célból kis, ínyszínű kapcsokkal rögzülő klipsz használható
  • teljes fogatlanság esetén élethű akril fogsort Önnek készítünk profi fogtechnikus mestereink segítségével

Implantáció ( = implantátum csavar, azaz műgyökér beültetés)

A foghiányok pótlásának legkorszerűbb megoldása az implantáció. Az implantátum csavarok szövetbarát fémből készülnek, sem allergiát, sem gyulladásos reakciót nem okoznak. Ez a szervezetbarát anyag a titán.

Az implantátumokat úgy kell elképzelni, mint egy mesterséges foggyökeret, amelyet a szájsebész az állcsontba ültet be. Az osseointegratios gyógyulás, azaz csontos egyesülés megtörténte után (minimum 3-4 hónap) a stabilizálódott műgyökerekre koronát, hidat vagy szükség szerint elmozdulás mentes protézist rögzítünk.

Tudnunk kell, hogy nem mindenki alkalmas az implantátum beültetésre. Szükség van hozzá megfelelően jó egészségi állapotra, megfelelő mennyiségű és minőségű csontra.

Ahhoz, hogy hosszú távon is sikeres legyen a közös munkánk, nagyon fontos az otthoni rendszeres szájápolás, az implantátumok körül az íny egészségének megóvása, fenntartása, melynek segítségével az elkészült pótlás teljes élethosszra szólhat.

 

Az implantáció egy lehetőség, nem alkalmazható mindig, mindenkinél!

Az implantáció alapvető feltétele:

  • elegendő csontmennyiség
  • jó egészségi állapot
  • kiváló szájhigiene

A következő esetekben nem javallt:

  • elégtelen csontmennyiség
  • súlyos vérképzőszervi betegség
  • súlyos véralvadási zavarok
  • súlyos cukorbetegség
  • daganatos megbetegedés
  • nagyfokú harapási rendellenesség
  • rossz szájhigienia
  • erős dohányzás
  • túlzott alkoholfogyasztás
  • drogfüggőség esetén
  • 16 éves életkor alatt

Műtét után fontos az évenkénti kontroll és a tökéletes szájhigienia!